Dolnośląskie,  Polska,  Strona główna

Parki Wrocławia – cz.3 – Park Wschodni

Park Wschodni to rozległy teren zielony znajdujący się we wschodniej części Wrocławia. Położony jest na osiedlu Księże Małe. Granice parku wyznacza z każdej strony rzeka Oława. To właśnie ta rzeka, rozgałęziając się wijąc pośród terenów zielonych nadaje parkowi niepowtarzalnego charakteru.

Jak dojechać?

Wejście do parku znajduje się przy ulicy Krakowskiej, w pobliżu wjazdu na Obwodnicę Śródmiejską. Sprawia to, że dojazd do parku nie jest zbyt skomplikowany. Dla przyjeżdżających własnym autem przy wejściu jest dość duży parking. Warto jednak powiedzieć, że jest on również chętnie wykorzystywany przez działkowiczów z pobliskiego ROD “Oławka”. Z tego powodu, zwłaszcza w czasie pogodnego weekendu, znalezienie wolnego miejsca nie jest łatwym zadaniem.

Może więc skorzystać z komunikacji miejskiej? Z centrum Wrocławia dojedziemy tutaj liniami tramwajowymi 3 i 5, a także kilkoma liniami autobusowymi. My oczywiście polecamy skorzystanie z rowerów. Dojazd ścieżką rowerową, czy to od strony centrum, czy to od strony ulicy Armii Krajowej nie sprawia problemów.

Przy wejściu od strony parkingu stoi toaleta, nawet całkiem niezłego standardu. Zaznaczam – jedyna w okolicy, a spacer dość długi. Przy parkingu można zazwyczaj spotkać sprzedawcę kawy, czasem trafi się jakiś food truck.  Jeśli szybko dopada Was głód, polecam zaopatrzyć się wcześniej w jakiś prowiant. Food truck nie jest pewniakiem, a najbliższe sklepy są raczej odległe, jeśli rozpatrywać to w kontekście spaceru.

Historia

Ostpark, bo taką nazwę nosił na początku Park Wschodni, został założony pod koniec lat 20. XX wieku. Zaprojektował go ówczesny dyrektor miejskiego ogrodnictwa – Paul Dannenberg. Infrastruktura w parku była dość bogata: kawiarnia, kąpielisko nad rzeką, przystań dla łódek, boisko to obiekty, których w obecnych czasach już tutaj nie napotkamy. Widząc jednak zmiany w różnych parkach Wrocławia, czy inicjatywy związane z Wrocławskim Budżetem Obywatelskim, kto wie, czy w niedalekiej przyszłości nie pojawią się pomysły związane z odtworzeniem pewnych elementów, które znajdowały się w parku na początku jego istnienia.

Park Wschodni to przede wszystkim zieleń. Miejscami są to wytyczone alejki i nasadzenia, wyglądające na planowe, a miejscami można odnieść wrażenie, że idzie się przez las. To wszystko nadaje parkowi swoistego charakteru.

Charakterystyczne miejsca

Z charakterystycznych obiektów znajdujących się w parku, można wymienić zbudowany w 1935 roku pomnik poświęcony Sturmabteilung, późniejszych oddziałów NSDAP. Jest to punkt charakterystyczny, ale raczej nieciekawy do oglądania. Kolejna instalacja to megafony znajdujące sie przy mostku w północnej części parku. Sam mostek jest niestety zamknięty. Nie przeszkadza to jednak większości spacerowiczów w przechodzeniu po nim na drugą stronę. Swoją drogą, dziwnym jest dla mnie to, że nikt nie zabrał się do tej pory za jego naprawę.

Co nadaje wyjątkowego piękna tej okolicy, to rzeka Oława, która rozgałęzia się wpływając na teren parku. Kilka mostków, jazów spiętrzających wodę, roślinność, której to wodne środowisko zdecydowanie odpowiada. Jest gdzie się zatrzymać, usiąść, zrobić zdjęcia, urządzić sobie piknik.

Jeśli chodzi o atrakcyjność dla dzieci, to wspomniane już spiętrzenia, są tym, czym przynajmniej nasze dzieci, zawsze są w jakiś sposób zainteresowane.  Jest tutaj również jeden plac zabaw. Gdybym miał go ocenić, powiedziałbym, że nie jest to plac najwyższej jakości. Jego powiększenie i dodanie kilku atrakcji na pewno sprawiłoby dzieciakom więcej radości.

Podsumowując, uważam że Park Wschodni to naprawdę cudowne miejsce na spacer, czy rowerową wycieczkę. Jego dzikość ma swój urok, a dodatkowy element pejzażu w postaci rzeki Oławy i jej odnóg, powoduje ze wrażenia są niezapomniane.

Z mojego punktu widzenia, warto byłoby zwiększyć atrakcyjność tego obszaru dla dzieci, chociażby poprzez odnowienie i powiększenie istniejącego placu zabaw. Element typu niewielka przystań dla łódek, również mogłaby być tutaj ciekawym rozwiązaniem. Wszystko jednak przed nami 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *