Chorwacja,  Europa,  Porady

Jaką walutę zabrać do Chorwacji w 2022?

2019Jaką walutę zabrać do Chorwacji? Powiedzieć mógłbym, że ile ludzi, tyle opinii. W tym przypadku mamy jednak ograniczoną ilość kombinacji, więc i opinii będzie mniej. Ja również, planując wakacje w Chorwacji, zastanawiałem się jakie pieniądze zabrać ze sobą. A może w ogóle się tym specjalnie nie przejmować i wziąć pieniądze na karcie? Informacji szukałem oczywiście w internecie, uzupełniając je wizytą w kantorze. Wpis zaktualizowany 6 maja 2022 roku.

Jakie opcje do wyboru?

Spędziłem trochę czasu na blogach i forach. Jakie rozwiązania polecają internauci? Na podstawie odwiedzonych przeze mnie stron, powiedziałbym, że kolejność jest następująca:

 1. Kup EUR, a na miejscu wymień na HRK tyle ile będzie trzeba.
 2. Skorzystaj z kilku różnych wymienionych tu opcji jednocześnie.
 3. Po co Ci pieniądze? Płać kartą.
 4. Kup od razu HRK.
 5. Zabierz ze sobą PLN i wymień na miejscu.

Osobiście, jestem osobą raczej uporządkowane i lubiącą mieć wszystko zaplanowane i zabezpieczone. Dlatego też, na pierwszy rzut oka, najrozsądniejszą dla mnie opcją, było skorzystanie z wszystkich możliwości. Czy ta kolejność jest słuszna? To zależy. Chciałbym na konkretnych przykładach pokazać Ci, jak wygląda to w praktyce.

Warto zajrzeć do kantoru i sprawdzić obecne kursy. Warto też zajrzeć na strony kantorów w Chorwacji i tam poszukać informacji o kursach z jakimi spotkamy się już na miejscu. W ostatnim czasie kurs euro niestety wzrósł, a w ślad za nim poszedł kurs kuny chorwackiej. W ogóle Chorwacja ma plan przystąpienia do strefy Euro od 2023 roku, ale zobaczymy jak będzie. Wykorzystam dane z dnia, w którym aktualizuję ten wpis.

Zabieramy gotówkę

Kursy w polskim kantorze przedstawiają się następująco:

 • 1 EUR = 4,71 PLN
 • 1 HRK = 0,67 PLN

Kursy w Chorwacji (biorę ze strony Zagrebacka Banka), wyglądają tak:

 • 1 EUR = 7,49 HRK
 • 1 PLN = 1,57 HRK

Zostaje nam czysta matematyka i rozważenie wspomnianych opcji.

Opcja 1 – Kup EUR, a na miejscu wymień je na HRK

Za 1000 PLN kupuję 212 EUR, na miejscu jestem w stanie wymienić to na 1588 HRK

Opcja 4 – Kup od razu HRK

Za 1000 PLN kupuję w Polsce 1492 HRK

Opcja 5 – Zabierz ze sobą PLN i wymień na miejscu

Za 1000 PLN w Chorwacji stać mnie na zakup 1570 HRK

Mój komentarz? Nie będę tutaj negował tego co mówią liczby. Zakup HRK w Polsce jest najmniej opłacalny. Z drugiej strony, z tych 3 możliwości jest on najwygodniejszy. Zabierasz kasę, jedziesz i nie szukasz już żadnych kantorów na miejscu. Osobiście, myślę że warto mieć trochę kun przy sobie, na różne wydatki na początku.

Opcja z zabraniem PLN wygląda już korzystniej. Potrzebujemy nadal jednej wizyty w kantorze, tyle że tym razem w Chorwacji. Haczyk jest jednak taki, że nie każdy kantor skupuje PLN, a nawet jeśli może pobierać dodatkową prowizję za przeprowadzenie transakcji. Tej opcji, nie polecam.

Najkorzystniejszą finansowo opcją jest zakup EUR w Polsce i wymiana na HRK w Chorwacji. Jak widzisz, na każdym 1000 PLN zyskujemy w ten sposób prawie 100 kun, czyli około 65 złotych. Żeby oszczędzić, musisz jednak dwukrotnie odwiedzić kantor – raz w Polsce i raz w Chorwacji.

A może płacić kartą?

OK, wiesz już jak się sprawy mają jeśli chodzi o gotówkę. Jak to wygląda w przypadku zabrania środków na karcie? Tu rozbuduję wspomnianą wyżej opcję 3 do trzech różnych przypadków:

 1. Wypłacenie gotówki z bankomatu. Za pobranie 3200 HRK, policzyło mi 1978 PLN, co daje nam kurs 1 HRK = 0,618 PLN. Ówczesny kurs w polskim kantorze wynosił 1 HRK = 0,6 PLN. Wniosek: bardziej opłaca się kupić HRK w Polsce. Choć plus jest taki, że nie wozimy gotówki ze sobą. Sprawdź proszę, czy Twój bank nie będzie ściągał od Ciebie dodatkowych opłat za wypłaty z bankomatów zagranicznych.
 2. Płatność kartą w sklepie/restauracji. Tutaj np. za obiad wart 259 HRK, wyszło w przeliczeniu 156 PLN. Daje nam to kurs 0,602, a więc zbliżony do ówczesnego kantorowego.
 3. Płatność kartą do konta w EUR. Transakcja na kwotę 400 HRK została przeliczona na 54.27 EUR. Czyli 1 EUR = 7,37 HRK. Na dzień, w którym przeprowadzałem transakcję był to kurs minimalnie lepszy od kantorowego.

Moim zwycięzcą zostaje możliwość płatności kartą w EUR. Wychodzi najlepszy przelicznik, a i jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie musimy nosić ze sobą sporej ilości gotówki. Kolejny plus jest taki, że spokojnie możemy tą samą kartą płacić na trasie w Austrii czy Słowenii. Czy są jakieś minusy? Może nie minusy, ale dwie rzeczy, na które na pewno warto zwrócić uwagę.

Uwaga!!!

Pierwsza, to kwestia tego, skąd wziąć EUR na swoim koncie. Po pierwsze, musisz mieć konto lub subkonto w EUR. Kiedyś takie subkonta były zazwyczaj darmowe, teraz jest o to coraz trudniej, ale warto rozeznać się w swoim banku. Jeśli masz już konto, najlepszą opcją będzie skorzystanie z kantora internetowego. Kursy wymiany w takim kantorze są zazwyczaj o kilka grosze lepsze niż w kantorze stacjonarnym. Zasada działania jest prosta. W takim kantorze przelewasz środki z Twojego rachunku w PLN, wskazujesz na jaki rachunek środki maja być przelane po wymianie (w tym przypadku Twój rachunek w EUR).

Jeśli wolisz zrobić to w tradycyjny sposób i ten przelicznik ma być rzeczywiście najlepszy, polecam wypłacenie PLN w bankomacie, wymianę w kantorze na EUR i wpłata na konto w EUR. Jak widzisz, czeka Cię wizyta w bankomacie, kantorze i znów w bankomacie. Oczywiście bankomat, przynajmniej ten drugi, musi wpłaty w EUR przyjmować. Bardzo ważne! Stojąc przy bankomacie upewnij się, że wpłacasz środki na konto w EUR. Jeśli okaże się, że wpłacasz na konto w PLN to bankomat owszem, przyjmie EUR, ale zaksięguje je na Twoim koncie w PLN przeliczając po kursie banku. Będziesz mocno do tyłu.

Euro na koncie możesz również uzyskać wykonując zwykły przelew pomiędzy kontami/subkontami PLN a EUR. Oszczędzasz sobie sporo czasu i biegania pomiędzy bankomatem, a kantorem. Zwróć jednak uwagę na kurs wymiany. W moim przypadku na 1 EUR była to różnica 20 groszy. Warto wyliczyć, że ta oszczędność czasu, kosztowałaby mnie 20 PLN na każdym 100 EUR. Trochę sporo. Niemniej jednak w zależności od banku i konta jakie posiadasz, sprawdź czy masz opcję negocjacji kursu waluty lub dostęp do platformy wymiany walut. Wtedy kurs wymiany może być podobny do kantorowego, a na dodatek zrobisz wszystko nie ruszając się z domu.

Bądź nadal skupiony, to bardzo ważne rzeczy!

Druga rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to DCC (z ang. Dynamic Currency Conversion). Może nie tyle jest to istotne w samej Chorwacji, gdzie transakcje rozliczane są w kunach. Przyda się to natomiast w krajach tranzytowych (Austria, Słowenia). Przy płatności kartą, na terminalu zazwyczaj będziesz miał do wyboru dwie opcje: rozliczenie transakcji w PLN, lub w EUR. Dzieje się tak dlatego, że system rozpoznaje kartę, jako wydaną w polskim banku, pomimo że walutą dla danego konta jest EUR. Co więcej, duża część terminali będzie sugerowała rozliczenie transakcji w PLN. Nigdy tego nie rób! Rozliczając płatność w PLN zostaniesz obciążony przewalutowaniem transakcji w EUR na PLN, a potem z powrotem z PLN na EUR. Rozliczając się w EUR, zapłacisz dokładnie tyle ile wynosi rachunek.

Podobna sytuacja dotyczy wypłacania pieniędzy z bankomatu. Jeśli masz kartę w EUR i wypłacasz w EUR, to wybierz rozliczenie w EUR, a nie w PLN. Zwróć uwagę na informacje wyświetlane na ekranie bankomatu, dotyczące ewentualnej prowizji. Najlepiej korzystaj z bankomatów znanych sieci. W samej Chorwacji polecam korzystanie z dość dużej sieci bankomatów wspomnianego już Zagrebacka Banka. Warto nadmienić, że wypłacenie EUR z bankomatu w Chorwacji nie jest prostą sprawą. Zaledwie kilka bankomatów na cały kraj oferuje taką usługę.

Podsumowując, zabranie ze sobą pieniędzy na karcie w EUR kalkuluje się najlepiej. Pamiętaj jednak o tym, że nie wszędzie będziesz miał możliwość kartą zapłacić. Większość wynajmujących pokoje przyjmuje wyłącznie płatności gotówką. Tu warto dopytać się przy rezerwowaniu pokoju o możliwy sposób płatności. Warto również zapytać o walutę w jakiej właściciel chciałby otrzymać zapłatę. Wielu z nich, preferuje EUR, a nie HRK. Tu przypominam, wyciągnięcie EUR z bankomatu wcale nie musi być łatwe.

Jeśli płacisz za nocleg przed wyjazdem, lub rezerwujesz przez strony typu booking.com, ten problem już Ci odpada. Choć i tu warto wspomnieć, że biorąc za przykład wspomniany już booking.com, większość płatności kartą pobierana jest w EUR, więc i tu posiadanie rachunku w EUR będzie dla Ciebie korzystne.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *