Dolnośląskie,  Polska

Arboretum w Wojsławicach

Arboretum w Wojsławicach to miejsce, do którego przymierzaliśmy się od jakiegoś czasu. W końcu udało się nam zrealizować tą wizję. Środek maja dawał nadzieję na to, że kwitnących roślin nie braknie.

Prognoza pogody była dość optymistyczna, choć trochę straszyła popołudniowymi burzami. Biorąc pod uwagę, że dotarliśmy na miejsce już po 13.00, ryzyko trochę wzrastało. Szczerze mówiąc trochę byłem zaskoczony sytuacją, jaką zastaliśmy na miejscu. Chodzi mianowicie o kolejkę do wjazdu na parking i do konieczności szukania miejsca na samym parkingu. Druga rzecz, która była już logiczną kontynuacją to spora kolejka do kasy. Poszło jednak dosyć szybko i po około 15 minutach rozpoczęliśmy zwiedzanie.

Historia

Historia arboretum sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy powstał w tym miejscu ogród dworski. Jednak obecny charakter parku to rok 1881, kiedy to ówczesny właściciel Fritz von Oheimb rozpoczął jego przebudowę. Do śmierci w 1928 roku, a więc przez blisko 50 lat, poświęcił się on pracy związanej z ogrodem i kolekcjonowaniem roślin.

Po wojnie, która nie poczyniła zniszczeń w tym miejscu, park zmieniał swojego zarządcę wielokrotnie. W 1977 roku parkowi nadana została ranga Arboretum. Sześć lat później zostało on wpisane do rejestru zabytków kultury. Obecnie Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Położenie

Obecnie powierzchnia obiektu wynosi 62 hektary. Jest to miejsce na naprawdę długi spacer. Trasa zwiedzania jest tutaj oznaczona, ale zachęcam wręcz do tego, żeby się jej nie trzymać i obejść sobie ogród po swojemu. Liczne rabaty kwiatowe, stawy, kolekcje drzew robią niesamowite wrażenie. Arboretum położone jest w kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych, wchodzących w skład Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Samo położenie jest już bardzo malownicze.

My w połowie maja trafiliśmy na czas kwitnienia różaneczników. Ich kolekcja jest tutaj ogromna i kiedy wejdzie się w aleje rododendronów to nie widać końca. Kiedyś będziemy musieli się wybrać w czasie kwitnienia liliowców, które zlokalizowane są wzdłuż alei na Czereśniowym Wzgórzu. Samo wzgórze z wielkim sadem owocowym, również musi robić wielkie wrażenie, zarówno w czasie kwitnienia drzew, ale i w momencie owocowania. Z zasłyszanych opowieści, podobno można się nawet poczęstować.

Na terenie Arboretum, możemy wejść również do Georetum, gdzie przedstawiona jest kolekcja skał oraz minerałów.

Na miejscu znajduje się Restauracja Ogrodowe Smaki. Nie korzystaliśmy, więc o jedzeniu się nie wypowiem, ale wizualnie wygląda bardzo dobrze. Na trasie stoi jeszcze budka, w której można kupić lody oraz napoje. Obok stali panowie z grillem i kiełbaskami.

Z atrakcji dla dzieci, to poza wspomnianymi już lodami, jest wielki plac zabaw. Mogą się tutaj wyszaleć wszystkie dzieci, które nie zdążyły zmęczyć się spacerem. Chyba, że są takie jak Pola, która nawet kiedy jest tak zmęczona, że można ją przerzucić przez ramię i iść, doznaje cudownego uzdrowienia kiedy jakakolwiek huśtawka czy drabinka pojawi się na horyzoncie. Co do mniejszych dzieci, bez problemu poradzicie sobie tutaj z wózkiem, więc nawet jeśli macie kilkumiesięczne dziecko to ruszajcie śmiało.

Toalety na terenie Arboretum są czyste i dobrze wyposażone.

Dojazd i informacje ogólne

Dojazd do Arboretum w Wojsławicach nie jest specjalnie skomplikowany. Ogród położony jest około 60 kilometrów na południe od Wrocławia, co przekłada się mniej więcej na godzinę jazdy samochodem. Ze stolicy Dolnego Śląska, jedziemy DK8 do Niemczy i tam odbijamy na Strzelin. Jeszcze w Niemczy zaczynają się pojawiać tabliczki ze wskazanym kierunkiem dojazdu do Arboretum.

W 2019 roku, Arboretum w Wojsławicach jest czynne od 14 kwietnia do 20 października w godzinach 9 – 20, przy czym kasy biletowe są czynne jedynie do godziny 18.00. Koszt spaceru to 15 PLN za bilet normalny oraz 10 PLN za bilet ulgowy. Dzieci poniżej 4 roku życia mają wstęp wolny. Można kupować również bilety wielokrotnego wejścia, czy imienne bilety sezonowe. Biorąc pod uwagę, że od kwietnia do października cały czas kwitnie coś innego, myślę, że jest to opcja warta rozważenia.

W zasadzie co tydzień, w Arboretum odbywają się różnego rodzaju kiermasze, wystawy, festiwale czy wykłady. Entuzjaści botaniki znajdą coś dla siebie.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie internetowej Arboretum w Wojsławicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *