Chorwacja,  Europa

Wyspa Pag – krajobrazy prosto z Księżyca

Wyspa Pag jest jedną z największych, a konkretnie piątą pod względem wielkości wyspą należącą do Chorwacji. Wielu chorwackich wysp jeszcze nie odwiedziliśmy, ale naszym zdaniem Wyspa Pag jest wyjątkowa. Chodzi głównie o jej krajobraz. Wyspa Pag nazywana jest często księżycową wyspą i rzeczywiście wjeżdżając na nią ma się wrażenie jakby przeniosło się w inny świat.

Skoro już o krajobrazie zacząłem, pozwolę sobie na kilka słów w tym temacie, gdyż wygląda on naprawdę jak na księżycu (choć nie wiem czy to dobre porównanie, bo nigdy na Srebrnym globie nie byliśmy:D). Wjeżdżając na Pag przez Paski Most dosłownie przez kilka kilometrów nie ma nic. Jak okiem sięgnąć, same skały. Ciężko tu nawet o najmniejszą roślinkę. Jadąc dalej pojawiają się trawy, krzaczki, drzewa. Są nawet winnice, pastwiska, itp. Jednak surowy krajobraz cały czas rzuca się w oczy. Jak to jest możliwe, że akurat tutaj mamy do czynienia z takim pejzażem?

Bura – chorwacki halny

Wszystko zaczyna się w górach Velebit znajdujących się na kontynencie i ciągnących się wzdłuż wybrzeża, podobnie jak ciągnie się Wyspa Pag. To właśnie za pasmem Velebit gromadzi się chłodne powietrze, które w pewnym momencie zaczyna się „przelewać” przez góry i z impetem „zjeżdża” po zboczach w stronę morza. Tak powstały wiatr, nazywany jest w tej okolicy burą. Jest to wiatr suchy, chłodny i bardzo porywisty. Może on osiągać prędkość nawet do 200-250 km/h. Najczęściej można go doświadczyć w okresie jesienno-zimowym i wtedy też może on wiać bez przerwy nawet przez dwa tygodnie. Latem również się zdarza, choć zazwyczaj nie jest wtedy tak mocny i nie wieje tak długo.

Wyspa Pag (jak to wyspa;)), oddzielona jest od stałego lądu przez część Adriatyku. Nie jest to specjalnie wielka odległość, ale obecność morza na trasie wiatru sprawia, że na Pag bura przynosi coś jeszcze. Mowa oczywiście o soli. Bura na Pagu jest wiatrem słonym, co tym bardziej tłumaczy ubogą roślinność. Czasem wiatr przynosi ze sobą słoną mgiełkę, ale efekt końcowy jest oczywiście ten sam.

Ten księżycowy krajobraz dotyczy więc tych części wyspy, które są najbardziej podatne na wpływy wiatru. Jest to głównie południowa i wschodnia część Pagu. Część zachodnia jest nieco osłonięta pasmem górskim biegnącym po wyspie i tam wybrzeża jest zdecydowanie bardziej zielone. Są też miejsca, gdzie spotkamy drzewa, ale widoczny jest wpływ bury na ich wzrost. Powiedziałbym, że te drzewa bardziej leżą na ziemi, niż rosną w górę. Sporo takich widzieliśmy na drodze do miejscowości Povljana. Niesamowity widok.

Produkty z Pagu

Wracając do roślinności, której jak już wiecie, jest na Pagu niewiele. Stanowi ona pożywienie wielu zwierząt hodowlanych, głównie owiec. Roślinność ta jest, co również już wiecie, regularnie „dosalana” przez burę. Efekt tego jest taki, że mleko zwierząt z Pagu ma specyficzny smak, a co za tym idzie, ten specyficzny smak mają również sery produkowane z tego mleko. Paski sir to chyba jeden z najbardziej znanych produktów regionalnych na wyspie.

Drugim z produktów jaki można nabyć na Pagu, ale jest on również często (naprawdę!) spotykany w polskich sklepach, jest sól morska. Na południe od miejscowości Pag, możemy obserwować pola, gdzie „produkowana” jest sól.

Trzecim z produktów, które możemy polecić, jest wino. Pomimo tego surowego klimatu, są tutaj winnice, a z ich owoców produkowane jest naprawdę dobre wino. Żeby nie było, polecimy Wam nawet konkretny sklep. Jadąc od południa drogą 106, czyli główną drogą na wyspie;), kilka kilometrów przed miastem Pag, po prawej stronie, znajduje się sklep Vina Otoka Paga. Sklep niewielki, ale jest co trzeba. W sprzedaży jest wiele gatunków wina, z których część można degustować. Jest też możliwość zakupienia wina prosto z beczki. Pan dysponuje plastikowymi butelkami, więc jeśli chcielibyście szkło, to polecam przywieźć takowe ze sobą. Sklep znajduje się bezpośrednio przy winnicy. Wina, które są tam produkowane, możecie kupić w wielu sklepach na Pagu, ale będą one miały wyższą cenę. Na miejscu istnieje również możliwość zakupu Paskiego sira, choć akurat w tym wypadku polecam skorzystanie z oferty przydrożnych sprzedawców.

Oferta krajobrazowa Wyspy Pag jest naprawdę wyjątkowa. Polecam ją dla samych widoków. W kolejnym wpisie, trochę więcej miejsca poświęcone będzie ofercie turystycznej. Plaże na Pagu, które są największą atrakcją wyspy, są równie wyjątkowe. O tym wszystkim już wkrótce.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *