Dolnośląskie,  Polska

Parki Wrocławia – cz.2 – Park Południowy

Park Południowy, jak sama nazwa wskazuje?, znajduje się w południowej części Wrocławia, w granicach osiedla Borek. Obszar parku ograniczony jest od północy ulicą Kutnowską, od południa nasypem kolejowym, od wschodu ulicą Sudecką i od zachodu ulicą Powstańców Śląskich.

Jak dojechać?

Położenie przy dużych arteriach komunikacyjnych sprawia, że dojazd do parku jest bardzo łatwy. Parking usytuowany jest po obu stronach ulicy Andrzeja Waligórskiego, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Śląskich. Nie jest on jednak specjalnie duży i w ciepłe wolne dni zapełnia się błyskawicznie. Jest możliwość zaparkowania na poboczu przy ulicy Waligórskiego, ale i tutaj miejsca z biegiem czasu uciekają.

Lepszym pomysłem może być dojazd komunikacją miejską. Niemal przy wejściu do parku, na skrzyżowaniu ulic Karkonoskiej i Krzyckiej, znajduje się pętla Krzyki. Jest to duży węzeł komunikacyjny, przez który przejeżdża lub kończy trasę wiele tramwajów i autobusów z Wrocławia i okolicznych gmin. Również od wschodniej strony możliwy jest dojazd liniami autobusowymi lub tramwajowymi, do pętli „Park Południowy”.

Jako środek transportu warto rozpatrzeć możliwość przyjechania rowerem. Wygodne ścieżki, zbudowane wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich oraz Ślężnej, poprowadzą nas na odpoczynek do parku.

Historia

Park Południowy został założony w 1892 roku na terenach przekazanych miastu przez Juliusa Schöttlandera, wrocławskiego kupca i filantropa. Projektem zajęli się Hugo Richter i Ferdinand Cohn. Powierzchnia parku to 25 hektarów. Ze względu na duże walory kompozycyjne, dendrologiczne, ale i krajobrazowe, Park Południowy został w 1995 roku wpisany na listę zabytków.

Co zobaczyć?

Ulubione miejsce odwiedzających park to znajdujący się w nim staw z trzema fontannami. Z każdej strony wygląda on pięknie. Najokazalej prezentuje się on z tarasu widokowego, położonego na jego południowym brzegu. Po zachodniej stronie stawu znajduje się Restauracja Agawa. Niewątpliwym atutem jest sporo miejsca na zewnątrz, gdzie można zjeść lub napić się? z widokiem na wodę. Z tej samej strony dość często można spotkać osoby handlujące, drobnymi zabawkami, balonami, popcornem, czy watą cukrową. Czasem pojawia się również pan z kawą oraz panie z lodami.

W tej części parku (tak, to zdecydowani kulturowe jego centrum) odbywają się najczęściej różnego rodzaju imprezy. Jest kilka ławek, taka a’la widownia, ustawiona tyłem do stawu, a przodem do kilku schodków, które w momencie imprez służą jako schody na scenę. Teren po tych kilku schodkach jest położony wyżej, więc i sama scena jest tutaj naturalna. Za „sceną”, stoi pomnik, z którym wiąże się pewna ciekawa (ale pewnie tylko dla nas:D) historia.

Otóż za czasów studenckich, a przypominam, że studiowaliśmy z Gosią geografię, mieliśmy dość sporo zajęć w terenie. W ramach jednych zajęć dostaliśmy zadanie odwiedzić Park Południowy i przeprowadzić ankietę wśród odwiedzających. Pytania dotyczyły tego, jak często ludzie tu przychodzą, dlaczego tu przychodzą, jak dużo czasu spędzają w parku, co im się podoba, a co by zmienili/dodali. Zdarzyły się osoby, spotkane zupełnie w innych częściach parku, w zupełnie różnym czasie, które odpowiadały, że bardzo podoba im się ten pomnik Słowackiego. Była to na tyle duża grupa, że postanowiliśmy umieścić ją w końcowej prezentacji.

Wracając jednak do tematu, to z tego co kojarzę, pomnika Słowackiego nigdy w Parku Południowym nie było. Natomiast odsłonięty w 2004 roku pomnik siedzącego w fotelu Fryderyka Chopina, rzeczywiście może się podobać.

Dla dzieci

Dla dzieci jest duży i całkiem dobrze wyposażony plac zabaw. Jest już wprawdzie trochę wysłużony, ale wszystko wygląda na bezpieczne dla dziecka. Kłopot w tym, że w ciepłe dni jest on bardzo mocno oblężony i niekoniecznie łatwo będzie skorzystać ze znajdujących się tam atrakcji. Niewielki i skromny plac zabaw, można znaleźć również przy wyjściu koło zajezdni tramwajowej przy ulicy Powstańców Śląskich.

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci są również stada wygłodniałych ptaków. Niczym sępy ( w sumie sęp to też ptak) czekają tylko, aż ktoś im dostarczy pożywienia. Choć szczerze mówiąc popołudniami są już chyba trochę przejedzone, bo czasem nie chce im się ruszyć do okruszków. Sam staw również nie najlepiej wygląda, kiedy przy brzegu leży sporo rozmoczonego pieczywa:/

Gastronomia

Jeśli chodzi o gastronomię, to jest tutaj z czego wybrać. Pierwsza to wspomniana już restauracja Agawa, z ofertą której możecie zapoznać się na stronie internetowej. Druga restauracja znajduje się w hotelu Platinum Palace. Wejście do niego znajduje się od strony ulicy Powstańców Śląskich. Musimy wyjść z parku na chodnik przy ulicy i dopiero wejść na teren hotelu. Menu znajdziecie na stronie restauracji.

Podsumowanie

Do tego wszystkiego, Park Południowy to idealne miejsce na spacer czy inną aktywność fizyczną. Liczne trawiaste polany świetnie nadają się na piknik z rodziną, czy znajomymi. Można na spokojnie pograć sobie w piłkę, badmintona, frisbee, etc. Można się trochę poopalać, szczególnie przyjemnie poleżeć sobie nad brzegiem stawu.

Podsumowując, myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno aktywni, jak i leniwi powinni się wpasować w tutejszy klimat. Na walory krajobrazowe nikt nie powinien narzekać, a i zjeść można dobrze na miejscu. Przyjedziecie, zobaczycie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *