Opolskie,  Polska

Krasiejów – wśród dinozaurów

Krasiejów to niewielka miejscowość położona w gminie Ozimek, około 25 kilometrów na wschód od Opola. To czym Krasiejów wyróżnia się na mapie Polski jest fakt, że prowadzone są tutaj największe w naszym kraju wykopaliska paleontologiczne. W okolicy tej znaleziono wiele szkieletów zwierząt żyjących na tym obszarze ponad 200 milionów lat temu. Między innymi znaleziono szczątki wielu dinozaurów. Co ważne, bardzo często są to niemal kompletne szkielety. Nic dziwnego, że postanowiono na tym budować ofertę turystyczną okolicy. Teren wykopalisk zagospodarowano i w 2010 roku otworzono tutaj park jurajski pod nazwą JuraPark Krasiejów. Jest to idealne miejsce na jednodniowy wypad z dziećmi.

Kwestie organizacyjne

Park otwarty jest w godzinach 10-19 w sezonie wakacyjnym, natomiast poza sezonem te godziny się zmieniają. Dlatego też warto spojrzeć na stronę internetową, aby uzyskać aktualne informacje. Przed wejściem do parku znajduje się dość duży parking. Jednak z biegiem dnia zaczyna się on dość szybko zapełniać. Koszt wizyty w JuraParku to 55 PLN za bilet normalny i 45 PLN za bilet ulgowy. Nie jest to najniższa cena, ale w miarę zwiedzania całego kompleksu, przekonywaliśmy się, że nie jest też wygórowana. Warto śledzić różnego rodzaju portale ze zniżkami oraz strone internetową parku. Widziałem możliwość zakupienia biletu on-line nawet 20% taniej. Zaznaczę, że były to akcje na określony czas i odbywały się one poza sezonem wakacyjnym. Pełen cennik i informacje dotyczące biletów znajdziecie na stronie JuraParku.

Wchodzimy

Zaraz obok wejścia możemy skorzystać z toalety i w zasadzie polecam to zrobić, ponieważ później na trasie może być z tym ciężko. Jest jedna niewielka toaleta bliżej końca trasy. Myślę, że na tak duży teren i taką ilość zwiedzających, postawienie zwykłego toi-toia nie powinno specjalnie zaburzyć estetyki krajobrazu.

Przy wejściu jest też punkt, a w zasadzie kilka punktów gastronomicznych. W godzinach obiadowych robi się tutaj dość tłoczno, kolejki znacznie się wydłużają, a i o miejsce do siedzenia nie jest łatwo. Dlatego też, ważne jest odpowiednie rozplanowanie sobie posiłków w ciągu dnia.

Zacznijmy zwiedzanie. Tuż przy wejściu jest przystanek pociągu, który zabiera nas na przejażdżkę tunelem czasu. W czasie tej podróży wyświetlany jest film 3D (okulary dostaje się przy wejściu do pociągu) pokazujący czas od Wielkiego Wybuchu do czasów, w których dinozaury kończyły chodzić po ziemi. Wyjeżdżamy z tunelu czasu i po killkuset metrach pociąg zatrzymuje się w miejscu, w którym rozpoczyna się trasa zwiedzania. Można do tego miejsca dostać się również pieszo, lub w wersji dla dzieci – w dinowózku, który można wypożyczyć przy wejściu. Wypożyczenie dinowózka dyskwalifikuje Was jednak z przejazdem przez tunel czasu. Bez problemu jednak wprowadzicie na pokład kolejki standardowy wózek dziecięcy.

Trasa

Trasa zwiedzanie podzielona jest chronologicznie i po kolei możemy podziwiać modele dinozaurów, które żyły w poszczególnych okresach mezozoiku. Po drodze znajduje się również pokazowy pawilon, w którym chodzimy po przeszklonej podłodze nad wykopaliskiem. Jest to niewielki teren gdzie zabezpieczone zostały różnego rodzaju ślady i pozostałości po prehistorycznych stworzeniach. Wrażenie robi szczególnie końcówka trasy z modelami wielkich diplodoków, tyranozaura i innych olbrzymich gadów.

Przy końcu trasy znajduje sie kino 5D, gdzie wyświetlane są różne filmy dotyczące dinozaurów. Tutaj kolejki bywają szczególnie długie. Tuż obok znajduje się prehistoryczne oceanarium, w którym poprzez okulary 3D możemy podziwiać wodny świat ery mezozoicznej. Na samym końcu spaceru po oceanarium czeka na nas trzymająca w napięciu przygoda.

Kino 5D i oceanarium znajdują się przy wejściu do parku, więc w tym miejscu możemy znowu skorzystać z toalety, czy sprawdzić ofertę gastronomiczną. To jednak nie koniec atrakcji. Za strefą gastronomiczną na dzieci czeka ogromny plac zabaw. Długo by wymieniać, co się na nim znajduje, bo jest tam chyba wszystko co tylko można wymyślić. Są huśtawki, zjeżdżalnie, liny, a to jeszcze nie wszystko, bo przechodząc przez plac zabaw docieramy do kolejnej strefy dla dzieci. Jest tu kolejka, trampoliny, dmuchańce, a ogromna drewniana konstrukcja z mnóstwem różnych przejść, mostków (stabilnych i kołyszących się), zjeżdżalni i innych rzeczy niezbędnych do udanej zabawy.

Relaks po trasie

Ostatnia nie wymieniona jeszcze rzecz, to niewielki staw z plażą. Można się poopalać i pomoczyć nogi. Obowiązuje tam jednak zakaz kąpieli. W zamian można jednak skorzystać ze ślizgu, który w stawie się kończy, więc jakaś forma zamoczenia się w całości jest jednak dopuszczalna.

Obok stawu znajduje się niewielkie wesołe miasteczko. Dla młodszych, czyli od 4-5 lat, jest tutaj karuzela łańcuchowa, kolejka górska i gokarty. Dla większych, powyżej 8 lat, w tym również dla dorosłych, duża karuzela łańcuchowa i łódź bujająca się w gorę i w dół. Wszystko wliczone jest w cenę biletu.

Wychodząc na parking, po drugiej stronie ulicy znajduje się jeszcze centrum ewolucji człowieka. My tak długo zabawiliśmy z wizytą u dinozaurów, że po prostu nie starczyło nam czasu. Zaznaczam jednak, że jest dodatkowa atrakcja, na wypadek, gdybyście zbytnio pospieszyli się ze zwiedzaniem.

Podsumowując, polecamy z czystym sercem Krasiejów i znajdujący się tam JuraPark. Jest to miejsce pełne rozrywki, gdzie nawet przez minutę nie będziecie się nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *